Zawód przeszłości – kim był zecer?

Zawód przeszłości – kim był zecer?

Dynamiczny rozwój technologii wpłynął na wiele dziedzin życia. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie wszyscy mieli w domu telewizor, a dziś bywa, że w jednym gospodarstwie jest ich kilka. Telefon stacjonarny ustąpił miejsca nowoczesnym smartfonom, a wielu ludzi rozpoczyna swój dzień od przeglądania social mediów. AI, automatyzacja produkcji i cyfryzacja ciągle zmieniają rynek pracy, wypierając niektóre zawody. Takim przykładem jest zecer. Kim był? Czym się zajmował?

Prestiżowy zawód zecera

Zecer pracował w zecerni, czyli w specjalnym dziale drukarni, gdzie realizował zamówienia m.in. na druk książki, dokumentów, ulotek. Jego głównym zajęciem było prawidłowe składanie czcionek i symboli w matrycach przeznaczonych do odbijania na papierze. Był także odpowiedzialny za przygotowywanie wszelkich elementów służących do drukowania, czyli tabeli czy szpalt. W przeszłości zawód zecera był uznawany za prestiżowy i wiązał się z wysokim wynagrodzeniem.

Umiejętności zecera

Istnieje przekonanie, że praca była łatwa i lekka, lecz rzeczywistość przedstawiała się całkowicie inaczej. Od zecera wymagało się niezwykłej koncentracji i zaangażowania w wykonywanie obowiązków. Pracownik drukarni nie mógł pozwolić sobie na żadne błędy.

Musiał wykazywać się biegłym czytaniem tekstu w odbiciu lustrzanym i do góry nogami. Poza tym wymagano od niego znajomości różnych alfabetów i działań matematycznych. W jego pracy ważne było idealne dopasowywanie wielkości czcionek do danej kolumny. Chętnie na to stanowisko zatrudniano osoby niedosłyszące lub głuche, gdyż hałas panujący  w drukarni i rozmowy nie rozpraszały ich podczas pracy.

Postęp cyfryzacji a zawód zecera

Współczesne drukarnie są podobnie wyposażone jak te kiedyś. Nadal można w nich znaleźć krajarki i gilotyny. Postęp technologii i cyfryzacji sprawił jednak, że zostały one zmodernizowane i unowocześnione, co poprawiło ich precyzję w cięciu i dokładność w drukowaniu. Dodatkowo zostały wyposażone w liczne systemy zabezpieczające, dzięki którym ich obsługa stała się łatwiejsza i bardziej bezpieczna. Obecnie nie trzeba posiadać specjalistycznych umiejętności do ich używania, a często wystarczy przejść kilkudniowe przeszkolenie.

Dziś za druk odpowiada program komputerowy, a zawód zecera wymarł, gdyż czcionek nie trzeba już układać ręcznie. Mimo to byli zecerzy dalej są doceniani w branży ze względu na swoje wyjątkowe doświadczenie i wiedzę poligraficzną, a poprzez ukończenie kursów związanych z nowoczesnymi narzędziami drukarskimi mogą ubiegać się o pracę na stanowisku operatora DTP.