Samodzielnie wydajemy książkę – oto co powinieneś wiedzieć!

Samodzielna publikacja książki jest często jedyną szansą dla młodych autorów, na zaistnienie w literackim świecie. Dlatego specjalnie dla Was opisaliśmy proces wydawniczy – rozbiliśmy go na pięć punktów i pokrótce opisaliśmy każdy z nich. Jeżeli więc planujesz samodzielne wydanie książki, to koniecznie się z nimi zapoznaj – to Twoja droga do celu!
Dlaczego tak trudno jest wydać książkę w wydawnictwie?
Wydanie książki zawsze wiąże się z inwestycją – którą może ponieść zarówno autor, jak i wydawca. To wszystkie koszta poniesione w związku z promocją, korektą, wykonaniem oprawy graficznej, przygotowaniem książki do druku i wreszcie jej drukiem oraz dystrybucją. To niemały wydatek i inwestycja wysokiego ryzyka w wypadku książek napisanych przez debiutantów czy nieznanych autorów. To właśnie dlatego, młodym autorom tak ciężko jest znaleźć wydawnictwo, które zechce wydać jego dzieło. Szansę mogą zwiększyć dobrze rozwinięte kanały w social mediach – nawet jeżeli nie uda się dzięki nim wydać książki w wydawnictwie, to mogą one pomóc przy samodzielnej promocji i dystrybucji naszego dzieła!
Samodzielne wydanie książki w pięciu krokach
Opowiadamy jak wydać książkę – zrób to w pięciu krokach:
- Napisanie książki,
- Korekta gramatyki, interpunkcji i stylistyki tekstu,
- Przygotowanie oprawy graficznej książki,
- Przygotowanie książki do druku,
- Promocja w mediach tradycyjnych i społecznościowych.
Pierwszy krok do celu, jakim jest napisanie książki, nie powinien nikogo dziwić. Następnym ważnym etapem jest korekta – nawet jeżeli w naszym mniemaniu piszemy bezbłędnie, to jednak warto skorzystać ze wsparcia doświadczonego korektora. Uzyskamy w ten sposób wiele cennych porad a nasz tekst stanie się dużo bardziej przyswajalny dla czytelnika. Książka z ładną, ciekawą oprawą graficzną zawsze przyjmie się lepiej – warto więc zatrudnić w tym celu profesjonalnego grafika.
Nawet jeżeli uważasz, że posiadasz umiejętności wystarczające dla przygotowania oprawy graficznej Twojego dzieła, to efekt końcowy Twojej pracy skonsultuj z profesjonalistą, tym bardziej że współpraca z nim i tak okaże się niezbędna przy przygotowywaniu książki do druku. Przygotowanie do druku to praca techniczna polegająca na uwzględnieniu spadów i innych detali, które nic nie mówią zwykłemu Kowalskiemu, jednak są niezwykle istotne w drukarni. Realizację ostatniego etapu warto rozpocząć im szybciej, tym lepiej – nawet jeszcze w trakcie pisania. Warto informować społeczność zgromadzoną wokół Twojej osoby o zamiarze wydania książki, co z pewnością wpłynie pozytywnie na jej popularność i sprzedaż.