Jak wygląda druk książki? Proces wydruku krok po kroku

Jak wygląda druk książki? Proces wydruku krok po kroku

Twoje dzieło jest ukończone i przeszło już wstępne etapy redakcji i korekty? Gratulacje! Następnym krokiem jest wydrukowanie książki, czyli przeniesienie słów na papier w wybranej ilości egzemplarzy. Jakie metody są obecnie najpopularniejsze? Jak wygląda druk książki w praktyce? Sprawdź!

Drukowanie własnej książki – przygotowania

Wydrukowanie własnej książki to moment, o którym marzy każdy autor. Nim jednak do tego dojdzie, należy odpowiednio przygotować tekst. Proces ten nosi nazwę składania i polega na sformatowaniu zawartości książki w taki sposób, by nadawała się ona do druku. Kolejnym z etapów przygotowawczych jest zaplanowanie wyglądu okładki. Chodzi tu zarówno o jej zaprojektowanie, jak i wybór wykończenia. Okładka może być twarda lub miękka, szyta lub klejona, laminowana lub pogrubiana. Warto zdecydować o tym już na etapie przygotowań, ponieważ będzie to mieć istotny wpływ również na cenę.

Wybór drukarni oraz rodzaju druku

Wybierając drukarnię, nie zawsze warto kierować się najniższą ceną. Pamiętaj, że estetyczny wygląd książki jest niezwykle istotny, a niechlujne wykonanie może odrzucić potencjalnego czytelnika. Nim zdecydujesz się na skorzystanie z usług konkretnej firmy, możesz poprosić o próbki wydruku. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twoje dzieło będzie wyglądać schludnie i dobrze służyć czytelnikowi.

Na tym etapie warto również zdecydować się na konkretny rodzaj druku. Największą popularnością cieszy się druk cyfrowy – zdecydowanie bardziej opłacalny przy mniejszych nakładach. Druk offsetowy wymaga wykorzystania bardziej zaawansowanych technologii, co również przekłada się na cenę za sztukę. Najczęściej wykorzystywany jest on przy tworzeniu dużych nakładów – im więcej książek, tym mniejszą kwotę jednostkową musi uiścić autor.

Proces drukowania książki krok po kroku

Jak dokładnie wygląda druk książki? Zakładając, że decydujesz się na metodę cyfrową, przedstawimy Ci ten proces krok po kroku. Pierwszym etapem jest przygotowanie matrycy. To za jej sprawą farba drukarska jest umieszczana na papierze, tworząc tym samym nową książkę. Wybór matrycy zależy od wielu czynników, m.in. ilości ilustracji, długości tekstu czy rodzaju druku.

Kolejnym krokiem w drodze do powstania książki jest wprowadzenie do maszyny drukarskiej odpowiednich ustawień. To dzięki nim urządzenie będzie równomiernie zadrukowywać kolejne strony, zachowując identyczny odstęp do krawędzi oraz odpowiednie nachylenie tekstu. Ostatnim etapem jest umieszczenie w maszynie farby oraz wody we właściwych proporcjach. Gdy każdy z tych etapów zostanie przeprowadzony poprawnie – rozpoczyna się prawdziwa przygoda, czyli druk książki!