Jak postawić pierwsze kroki na drodze do wydania książki? Podpowiadamy!

Jak postawić pierwsze kroki na drodze do wydania książki? Podpowiadamy!

Wydanie pierwszej książki jest kamieniem milowym w karierze każdego pisarza. Dziś więc opowiemy o tym, w jaki sposób osiągnąć ten cel. Jakie kroki warto podjąć przed wydaniem książki? Co zrobić, aby zwiększyć szanse na to, że nasza pierwsza książka zostanie ciepło przyjęta przez czytelników? Oto kilka cennych porad dla początkujących twórców – zapraszamy do lektury!

Wyobraź sobie, że utrzymujesz się wyłącznie z pisania książek

Chyba każdy autor dzieł literackich marzy o czasach, w których będzie mógł zajmować się wyłącznie pisaniem – wstawać rano, siadać do biurka i kontynuować prace nad tworzonym dziełem. Niestety nim to jednak nastąpi, zazwyczaj musi upłynąć naprawdę dużo czasu – niewiele osób ma tyle szczęścia co J.K. Rowling, Katarzyna Bonda czy inni wielcy autorzy, a nawet Ci wymienieni, mają na swoim koncie szereg niszowych wydawnictw, zanim wkroczyli już na dobre do branży książki. Żeby dojść do poziomu, w którym twórca może się utrzymać wyłącznie z tworzenia kolejnych rzeczy potrzeba dwóch rzeczy – szczęścia i odbiorców. Niestety bez zbudowanej grupy odbiorców ciężko jest zaistnieć w świecie literatury. Warto więc regularnie kształtować swój warsztat, tworzyć pierwsze krótkie opowiadania i pytać o zdanie zaufane osoby. Kolejny krok to publikacja dzieł na w przestrzeni cyfrowej – na przykład na blogu. Kiedy już zyskasz pewność, że zbudowałeś pokaźne grono odbiorców, a Twoje artykuły mają już wystarczająco wysoki poziom, to przyszła pora na kolejny krok – wydanie książki.

Jak wydać debiutancką książkę?

Ok, tak więc powiedzmy, że masz już grupę odbiorców, którzy czekają na premierę Twojego dzieła. Przejdźmy teraz do tego, w jaki sposób najlepiej wydać książkę – samodzielnie czy poprzez wydawnictwo. Wydanie książki poprzez wydawnictwo jest zdecydowanie wygodniejszą opcją – autor otrzymuje ogromne wsparcie od wydawcy w zakresie promocji, korekty czy chociażby przygotowania oprawy graficznej dzieła. Nie musi martwić się dystrybucją ani kwestiami technicznymi związanymi z drukiem. Z drugiej natomiast strony, wielu debiutantów ma problem z wydaniem debiutu w wydawnictwie. Wydawnictwa to firmy, które chcą zarobić na wydanej książce i nie ma w tym bynajmniej nic dziwnego, ale z tego właśnie powodu chętniej inwestują w autorów z ugruntowaną pozycją. Dlatego warto zastanowić się nad tym, czy pierwszej książki nie wydać na własną rękę lub poprzez wydawnictwo self publishing, które wspiera autora na wielu płaszczyznach jednak w o wiele węższym zakresie niż tradycyjny wydawca. Z drugiej natomiast strony, autor obierający tę drogę wydawniczą otrzymuje większy procent zysków z wydanej książki.