Jak napisać własny poradnik?

Marzysz o napisaniu własnego poradnika, aby przelać na papier zdobyte doświadczenie i wiedzę z danej dziedziny? To doskonały pomysł! Przed tobą nie lada wyzwanie, jednak jeśli podejdziesz do tematu poważnie i z należytym zaangażowaniem, z całą pewnością świetnie sobie poradzisz. Dziś mamy dla ciebie kilka rad!
Stwórz skrupulatny plan dzieła
Zanim rozpoczniesz pisanie swojego autorskiego poradnika, stwórz szczegółowy harmonogram dzieła i codziennej pracy. Jeśli pominiesz ten krok, może niestety okazać się, że pogubisz się w procesie twórczym i dopadnie cię chaos. Jeśli dobrze rozplanujesz poszczególne rozdziały i podzielisz je na mniejsze etapy, a następnie rozmieścisz je w czasie, twoja praca nad poradnikiem będzie poukładana i ciągła, a ty będziesz czuł progres!
Zaplanuj proces wydawniczy
Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, ile kosztuje wydanie książki, to z pewnością wiesz już, że najwięcej zależy od poszczególnych elementów całego procesu wydawniczego. Możliwości w tym zakresie masz kilka. Możesz współpracować z profesjonalnym wydawnictwem, o ile oczywiście uda ci się podobną współpracę nawiązać. Możesz również skorzystać z opcji tzw. vanity press, która wiąże się z koniecznością pokrycia części kosztów i przekazania sporego procentu ze sprzedaży na rzecz partnera. Ostatnią opcją jest selfpublishing, który zakłada całkowicie niezależne wydanie autorskiej książki, jednak wówczas otrzymujesz 100% wynagrodzenia za jej późniejszą sprzedaż. W tym modelu organizacja całego procesu wydawniczego jest po twojej stronie, musisz zatem podejść do tematu z rozwagą i rozsądkiem, aby wszystko poszło sprawnie i możliwie najniższym kosztem przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości wydanego poradnika.
Bądź konsekwentny!
Jedną z najważniejszych kwestii podczas pisania własnej książki jest konsekwencja. Z pewnością podczas tworzenia będą zdarzać się dni, gdy nie będziesz mieć ochoty na pisanie i porzucić w kąt stworzony wcześniej plan. Oczywiście takie dni mają prawo występować, pomijając te, gdy zwyczajnie nie będziesz mieć czasu na tworzenie z uwagi na codzienne obowiązku lub po prostu dopadnie cię choroba. Jeśli jednak nie będziesz konsekwentnie popychać swojego dzieła do przodu, może okazać się, że z czasem całkowicie porzucisz ten pomysł, ponieważ cieżko ci będzie wrócić na odpowiednie tory wytężonej pracy. Lepiej jest pisać mniej, lecz regularnie, niż dawać ponosić się chwilowym zrywom weny. Książka tak napisana może bowiem okazać się chaotyczna i będzie brakować w niej spójności.