Ile kosztuje wydanie własnej książki? Sprawdźmy!

Ile kosztuje wydanie własnej książki? Sprawdźmy!

Jeszcze kilkanaście lat temu, niewielu autorów dopuszczało możliwość samodzielnego wydania własnej książki. Dziś wydanie książki w tradycyjnym wydawnictwie jest jedynie jedną z dwóch dróg, drugą jest natomiast self publishing. Dziś więc postanowiliśmy opowiedzieć nieco więcej o tym, na czym polega wydanie książki – czym różni się wydanie książki w tradycyjnym wydawnictwie od self publishingu? Sprawdźmy!

Self publishing – wydaj książkę na własną rękę!

Self publishing polega na wydaniu książki na własną rękę. Na początku warto dodać, że mamy tu na myśli self publishing w kontekście literackim, ponieważ zagadnienie to jest bardziej złożone i odnosi się do wszelkich form sztuki, które postanowimy publikować samodzielnie. Pozostając przy branży literackiej – samodzielne wydanie książki jest obecnie możliwe i stosunkowo proste. Ceny druku nie są już tak wysokie jak kiedyś, ze względu na rozwój technologiczny maszyn poligraficznych. Nie bez znaczenia jest także rozwój marketingu internetowego – social media, artykuły sponsorowane, serwisy takie jak YouTube czy nawet radia internetowe dają ogromne możliwości taniej promocji naszych dzieł. Wybierając drogę self publishingu wszystkie obowiązki i koszty spadają na Twoją głowę – czyli to przede wszystkim:

  • korekta tekstu,
  • działania promocyjne,
  • przygotowanie oprawy graficznej,
  • przygotowanie książki do druku,
  • druk książki.

Nikt jednak nie powiedział, że wszystkie te działania musisz wykonywać sama. Część z zadań możesz zlecić firmie zewnętrznej – wszystko zależy od budżetu, jakim dysponujesz. A jak wygląda wydanie własnej książki, jeżeli postanowisz to zrealizować za pośrednictwem wydawnictwa?

Wydanie książki w wydawnictwie

Wydanie książki w tradycyjnym wydawnictwie ma z pewnością wiele plusów. Po pierwsze, wydawcy mają bardzo dobrze rozbudowaną sieć sprzedażową – Twoja książka może pojawić się w znanych sieciach księgarni, więc jest szansa, że sprzedasz więcej egzemplarzy. Kolejna sprawa to możliwości promocyjne wydawcy – te są nieporównywalnie większe od tych, jakimi dysponujesz w ramach self publishingu. Warto także wspomnieć o kosztach – te są w dużej mierze przeniesione na barki wydawcy, ale tantiemy sprzedażowe również dzielicie między siebie. Dodatkowo wydawca jako inwestor może mieć uwagi odnośnie treści książki i ubiegać się o ewentualne poprawki, natomiast self publishing to pełna niezależność. Która droga wydawnicza jest lepsza? Obie mają swoje wady i zalety. Dlatego warto rozważyć wszystkie za i przeciw i spróbować obrać najlepszy kierunek.